Mieszkanie w bloku czy dom z działką?
Zakup mieszkania lub domu, bądź jego budowa to wielkie wydarzenie w życiu każdej osoby, zazwyczaj z tak ważną decyzją wiążą się pozostałe, równie znaczące zmiany. Przyjmuje się, że najczęściej przed wyborem własnego lokum stoją osoby młode, które skończyły studia, weszły w związek małżeński czy zapragnęły posiadać dziecko. Decyzja czy lepiej postawić na mieszkanie w centrum miasta czy własny dom z działką powinna być dobrze przemyślana, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Naprawdę jest o czym myśleć, gdyż specjaliści przyznają, że Polacy mają bardzo mocno zakorzenione poczucie obowiązku posiadania lokum na własność, a nie jego wynajmowania.
Często kupno nieruchomości wiąże się z długoletnim kredytem, ponieważ bieżące zarobki nie wystarczą by kupić własną nieruchomość bez kredytowego wsparcia.
W tym artykule spróbujemy omówić za i przeciw tej podstawowej kwestii – czy lepiej wybrać mieszkanie w bloku czy dom z działką ?
Powierzchnia
Kryterium, które z pewnością ma ogromne znaczenie jest powierzchnia użytkowa, w przypadku mieszkań na rynku dostępne są te najmniejsze, jak mikro mieszkania i kawalerki o powierzchni 30-40mkw, najbardziej powszechne średniej wielkości w granicach 50-60mkw oraz można znaleźć większe nawet dwupoziomowe mieszkania w formie apartamentów, lecz w polskich realiach mieszkanie o wielkości powyżej 80mkw uchodzi już za naprawdę duże.
Gdy jednak spojrzymy na metraże domów, zdecydowanie częściej spotyka się projekty o znacznie większych powierzchniach, w granicach 120 – 150mkw i więcej, naturalnie dające większy komfort, dla 4-5 osobowej rodziny taki metraż z pewnością każdemu zapewni niezbędny „kawałek podłogi”. Nie oznacza to jednak, że nie buduje się domów mniejszych, wręcz przeciwnie, jak pokazują najnowsze dane powierzchnia nowo budowanych domów maleje, coraz częściej spotyka się nawet bardzo niewielkie metraże jak na domy, w granicach 70 – 90m2, na które decydują się małe rodziny czy pary.
Porównując wielkości mieszkań oraz domów warto wspomnieć, że w domu często znajduje się dodatkowa powierzchnia, taka jak strych czy garaż, co znacznie ułatwia przechowywanie potrzebnych przedmiotów. Po za domem w zależności od wielkości działki mamy również możliwość zagospodarowania dodatkowego terenu, i jeżeli działka na to pozwala możemy swobodnie wybudować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, drugi garaż bądź wiatę, a w przypadku gdy wielkość podwórka nie jest duża to chociaż zorganizować sobie niewielki schowek.
W celach wypoczynkowych w okresie letnim świetnie sprawdzi się altana bądź większy taras bezpośrednio połączony z salonem domu.
W mieszkaniu natomiast zwykle jest brak dodatkowego miejsca do przechowywania, lub jest jej bardzo niewiele, jeśli deweloper nie pomyślał o wybudowaniu komórek lokatorskich czy piwnic, musimy liczyć się z tym, że wszystkie posiadane przedmioty trzeba będzie zgromadzić w mieszkaniu, co zdecydowanie zabiera cenną przestrzeń mieszkalną.
Namiastką tarasu może być balkon, który często jest niewielkiej powierzchni, lecz mimo to zapewni nam możliwość bezpośredniego wyjścia z mieszkania na zewnątrz.
Lokalizacja
Kolejną ważną sprawą jest lokalizacja. W przypadku dewelopera, ma on możliwość zakupu bardzo atrakcyjnej działki w centrum miasta i przeznaczenia jej na budowę bloków. Ta opcja jest mało prawdopodobna w przypadku poszukiwań nowo wybudowanego domu czy kupno działki pod jego budowę. Najczęściej najlepsze lokalizacje (blisko centrum, linii kolejowej, w pobliżu szkoły, galerii, sklepów) są już zarezerwowane, nie przeznaczone do zabudowy jednorodzinnej lub po prostu zbyt drogie.
Osoby preferujące aktywne nocne życie, często korzystające z usług gastronomicznych, czy nie omijające żadnej premiery kinowej mogą stwierdzić, że wolą mieć wszystko pod ręką i z tych względów chętniej wybiorą mieszkanie w centrum.
Mieszkanie w mieście umożliwia bezpośredni dostęp do różnych sklepów, urzędów czy służby zdrowia, tak więc pod tym względem mieszkanie wypada bardziej na korzyść.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że aktualnie niemal wszyscy jesteśmy coraz bardziej mobilni, miasta i miasteczka stale się rozbudowują, podnosi się jakość dróg oraz powstają nowe szybkiego ruchu. Mamy powszechny dostęp do internetu i coraz więcej w nim kupujemy, a także zdarza się możliwość pracy zdalnej.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki kupno domu bądź działki pod budowę nawet nieco dalej od miasta może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Ponadto decydując się na zamieszkanie poza miastem można znaleźć dobrze skomunikowaną lokalizacje jednocześnie położoną w malowniczych sceneriach , pozwala to odpocząć od miejskiego zgiełku, a czyste powietrze, bliskość przyrody i spokojna okolica naturalnie sprzyja wypoczynkowi i relaksowi.
Komfort życia
To prawdziwy temat rzeka, i dla każdego jest dość indywidualny. Wiele osób wśród zalet mieszkania wymienia fakty takie jak: większe bezpieczeństwo dzięki sąsiadom, brak konieczności wykonywania bieżących napraw budynku, komfort wynikający z dbania przez spółdzielnię czy wspólnotę o sprawy takie jak wywóz śmieci czy ogrzewanie. Dla innych, którzy wolą większą samodzielność będą to zdecydowanie minusy.
W tym miejscu warto doprecyzować, że domy dzielą się na wolnostojące, bliźniaki lub w zabudowie szeregowej, naturalnie te pierwsze zapewnią nam najwięcej komfortu. Domy wolnostojące z reguły posiadają również największe działki, niestety ich ofert jako nowych na rynku pierwotnym jest bardzo niewiele, znacznie przeważają oferty domów w formie zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Można również zdecydować się na dom używany z rynku wtórnego lecz tutaj przed zakupem należy bardzo staranie sprawdzić jego stan techniczny.
Na pewno na duży plus domu działa posiadanie własnej ziemi, która dostarcza nam dużo więcej przestrzeni. Własna działka sprzyja zabawom dla dzieci, można swobodnie wypoczywać, rozpalić ognisko, organizować spotkania w dużo większym gronie. Miłośnicy ogrodów mogą pielęgnować roślinność, posadzić drzewka owocowe czy nawet postawić mini szklarnię pod własne ekologiczne warzywa.
W przypadku mieszkania często mamy tylko balkon, lub jeżeli znajduje się na parterze również niewielki ogródek czy loggię, które nie zapewniają tyle swobody.
Dla wielu argumentem za pobudowaniem domu będzie również kwestia posiadania zwierząt, niektóre z nich trudno utrzymać w bloku, za to na podwórku już jak najbardziej.
Posiadając dom wolnostojący nie mamy sąsiadów bezpośrednio za ścianą, a osoby które wymagają jeszcze większej prywatności również na podwórku mogą skutecznie osłonic się od bezpośredniego widoku na działkę sąsiadów.
Formalności
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, jako inwestor musimy liczyć się z formalnościami. Przy kupnie mieszkania i gotowego domu będzie ich znacznie mniej, ponieważ będziemy uczestniczyć tylko w spotkaniach z przedstawicielem dewelopera, doradcą kredytowym oraz notariuszem. Bardziej złożony proces jest w przypadku budowy domu, tu jeżeli nie posiadamy działki najpierw musimy znaleźć taką która nam odpowiada i w następnej kolejności zając się budową.
Etap budowy domu zdecydowanie łatwiej będzie nam przeprowadzić zlecając większość prac jednej firmie, która na początku może również pomóc lub i załatwić za nas formalności związane z potrzebnymi pozwoleniami oraz następnie z własnych materiałów kompleksowo wybuduje nasz dom od zera do stanu tzw. deweloperskiego.
Trudniej sprawa będzie się miała gdy zdecydujemy się na budowę systemem gospodarczym, taka decyzja często jest wybierana gdy chcemy zminimalizować koszty oraz czujemy się na siłach aby samodzielnie poprowadzić budowę. Niestety w tym wypadku poświęcimy dużo więcej czasu na koordynowanie poszczególnych ekip budowlanych, dostarczanie na czas odpowiednich materiałów, ponatto powinniśmy posiadać pewien zakres wiedzy z branży budowlanej aby uniknąć ewentualnych błędów podczas budowy.
Wiele osób przeraża ogrom formalności, jednak w sieci funkcjonuje już dużo poradników, więc coraz łatwiej odnaleźć się w gąszczu procedur, różnych technologii oraz ogólnej organizacji.
Nakład pracy
W obu przypadkach będziemy musieli się napracować, ponieważ kupując zarówno mieszkanie od dewelopera jaki i nowy dom czekają nas dalsze prace wykończeniowe oraz wyposażenie. Wyjątkiem może być jedynie kupno nieruchomości z rynku wtórnego, które teoretycznie jest już gotowe do wprowadzenia się, często jednak rzeczywistość jest taka, że w takim mieszkaniu bądź domu, jednak trzeba będzie wykonać dość spory remont, a po jego przeprowadzeniu jakość całej nieruchomości i tak nie dorówna obecnym standardom.
Naturalnie łatwiej będzie nam wykończyć mieszkanie ponieważ często jest znacznie mniejsze niż dom, natomiast różnice te nie będą tak duże jak mogłoby się początkowo wydawać, ponieważ najdroższymi elementami do wyposażenia są kuchnia oraz łazienka, a te występują w obydwu przypadkach.
Decydując się na dom z większą działką po jego budowie do zagospodarowania pozostanie jeszcze całe jego otoczenie, i w zależności od wymagań może znacznie zwiększyć nakład pracy oraz ogólny koszt inwestycji. Dobrą informacją jest to, że nie musimy tego wykonywać od razu, tylko rozłożyć na kolejne etapy według własnego uznania..a po zakończeniu całości staniemy się właścicielami nie domu lecz całej posesji, czyli domu z ogrodem co brzmi bardzo atrakcyjnie!
Panuje również opinia, że dom wymaga dużego nakładu pracy przy jego okresowej konserwacji, czym w przypadku mieszkania zazwyczaj zajmuje się blokowa administracja, to prawda, lecz bardziej w przypadku zakupu starszej nieruchomości, natomiast nowy nieskomplikowany projekt domu jeżeli zostanie wybudowany prawidłowo bez błędów to prace konserwacyjne ograniczają się do minimum.
Koszty
W największych polskich miastach koszt nowego mieszkania w stanie deweloperskim waha się w granicach 8 000 – 12 000 złotych i więcej za mkw. w miastach mniejszych to ok. 5 500 – 7000 złotych za mkw, doliczając do tego koszty wykończenia i umeblowania mieszkania może nam wyjść całkiem pokaźna kwota.
Koszt budowy domu również w stan deweloperski w systemie zleconym jest znacznie mniejszy i w zależności od projektu wacha się w granicach 3000 – 4500 złotych za mkw. Nikt jednak nie powie, że koszty wybudowania domu są niskie, gdyż ilość metrów kwadratowych z reguły jest znacznie większa.
Kolejnym wydatkiem będzie ewentualny zakup działki oraz na koniec jej zagospodarowanie.
Wszystko tutaj zależy od zasobności naszego portfela. Zdecydowanie łatwiej jest ruszyć z budową własnego domu posiadając już działkę.
Z kolei wybierając mieszkanie nie martwimy się już kosztem ziemi, interesuje nas jedynie mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że często nie skończy się jedynie na opłatach związanych z kupnem konkretnego lokum. Często do kosztów trzeba doliczyć udogodnienia takie jak komórka lokatorska czy miejsce na parkingu. Koszty garażu podziemnego mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy, a biorąc pod uwagę, że często na rodzinę przypada jeden samochód lub więcej, z czasem może zabraknąć ogólnodostępnych miejsc na naszym osiedlu i będziemy mieli problem z parkowaniem auta.
Posiadając dom z działką możemy zaplanować garaż w bryle budynku lub postawić wolnostojący, ale niekonieczne od razu – dzięki temu nasz portfel z pewnością nieco odetchnie.
Warto jeszcze wspomnieć o kosztach bieżącego utrzymania, w przypadku mieszkania dochodzi obowiązkowy co miesięczny czynsz, który często w stosunku do metrażu bywa dość wysoki, w przypadku domu sami decydujemy czy będziemy wykonywać jakieś prace remontowe.
Podsumowanie
Na pytanie co wybrać – mieszkanie w bloku czy dom z działką z łatwością można odpowiedzieć krótko : To zależy.. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, więc powinniśmy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.
Mieszkanie dla wielu osób może wygrywać pod względem lokalizacji oraz ogólnej dostępności, natomiast dom zapewni dużo więcej przestrzeni, prywatności oraz swobody, co aktualnie w tak trudno przewidywalnych czasach nabiera coraz większego znaczenia..
Nowe lokum należy też dostosować do sytuacji życiowej w jakiej się znajdujemy, zasobności portfela, a także upodobań i przyzwyczajeń. Ostateczna decyzja może nie być łatwa, ale jedno można powiedzieć z pewnością – dobrze przemyślana przysporzy zarówno wiele wysiłku jak i jeszcze więcej satysfakcji..